Konference
om Børnekonventionen og FN’s Verdensmål for bæredygtig udvikling
Program
Onsdag 27. november 2019
8:00 Dørene åbner- Morgenmad
8:30 Registrering
9:00 Velkomst: UNICEF Danmark
9:15 Åbningstale: Kim Kielsen, Formanden for Naalakkersuisut
9:30 Tale – NAKUUSA-s Børneråd
9:45 Kaffi
10:00 Tema – Status på Grønlands efterlevelse af Børnekonventionen
Talere
- Martha Abelsen, Naalakkersuisoq for Sundhed, Sociale Anliggender og Justitsområdet: Status på Grønlands efterlevelse af Børnekonventionen
- Aviâja Egede Lynge, Børnetalsmand: Børns rettigheder- for alle
- Jonas Christoffersen, Direktør, Institut for Menneskerettigheder: Statusrapport om børn og unge
Q&A med talerne
11:30 Julia Raavad, UNICEF Danmark:
Børns rettigheder og Verdensmålene- Leave No Child Behind
12:00 Frokost
13:00 Tema: Verdensmålene
Talere
- Thomas Gaarde Madsen, Finansdepartementet: Grønlands kortlægningsarbejde for Verdensmålene
- Henrik Bang, Danmarks Statistik: Rapportering om status på Verdensmålene og Verdensmålene i et dansk perspektiv
- Evelyn Fredriksen, Kommunalbestyrelsesmedlem – Formand for Udvalget for uddannelse
- Martha Lund Olsen , Kommuneqarfik Sermersooq: Vi samarbejder om Tasiilaq
Paneldebat
15:00 Kaffi
15:20 Tema: Oprindelige folks rettigheder, børns rettigheder og Verdensmålene – hvordan hænger det sammen?
- Talere
Kenneth Høegh, Departementchef, Departement for Udenrigsanliggender - Dalee Sambo Dorough, Formand – Inuit Circumpolar Council: Cultural integrity and Intergenerational Human Rights: Safeguarding our Future
- Carl Christian Olsen, Formand, Grønlands Råd for Menneskerettigheder
- Peter Berliner, Center for Børne, unge og familieforskning, Ilisimatusarfik: Principper for forskning med børn og unge i Grønland – hvor forskning og rettigheder beriger og styrker hinanden.
Paneldebat
17:00 Slut for i dag
Torsdag 28. november 2019
8:00 Dørene åbner- Morgenmad
8:30 Opsamling fra i går
8:35 Velkomst Ane Lone Bagger, Naalakkersuisoq for Uddannelse, Kultur, Kirke og Udenrigsanliggender
8:45 Tema: Uddannelse, Børns rettigheder og Verdensmål
Talere
- Video: Parmosivea Soobrayan, Regional Education Adviser, Unicef Regional Office for Europe and Central Asia
- Ulla Lynge, CSR Greenland & Sulisitsisut
- Kattie Egede Motzfeldt, Inuit Circumpolar Council: ICC Education Summit Outcome Document
- Ludvig Larsen, Sulinermik Inuussutissarsiuteqartut Kattuffiat (SIK)
- Bodil Kleist Schierbeck, IMAK – Lærernes Fagforening i Grønland
Paneldebat
10:30 Kaffi
10:45 Eksempler på grønlandske Verdensmålsindsatser
Talere
- Julia Raavad, UNICEF Danmark: Partnerskaber
- Anne Mette Erlandsson Christensen: The Childrens´s Rights and Business Priniciples
Tema: Virksomheder som arbejder med Verdensmålene eller for fremme af børns rettigheder
- Carsten Th. Pedersen, Administrationsdirektør, Grønlandsbanken
- Stine Konradi, Projektleder & Anita Hoffer, Stabsdirektør, INI A/S
- Jens K. Lyberth, Director of Corporate Relations and HR, Royal Greenland
- Susanne Christensen, Direktør, Brugseni
Paneldebat
12:30 Frokost
13:30 Tema: Hvordan kommer vi videre?
Debatter i tre breakout sessioner
- Børneorganisationerne
Moderator: Michael Binzer
Deltagere
• Børnetalsmanden
• Børne Og Unge Alliancen - Virksomhederne
Moderator: Anne Mette Erlandsson Christiansen
Deltagere
• Grønlandsbanken
• INI A/S
• Brugseni
• Royal Greenland - Kommunerne
Moderator: CSR Greenland
Deltagere
• Borgmester Charlotte Ludvigsen, Kommuneqarfik Sermersooq
• Kommunalbestyrelsesmedlem og Formand for Udvalget for uddannelse – Evelyn Frederiksen, Qeqqata Kommune
• Borgmester Ane Hansen, Kommune Qeqertalik
• 2. Viceborgmester Anthon Frederiksen, Avannaata Kommunia
• Socialudvalgsformand, Mari S. Abelsen, Kommune Kujalleq